دانلود اپلیکشن می‌بی‌نیم

دانلود

جلیل ضیاءپور متولد ۱۲۹۹ در بندر انزلی و پرچم دار تحولی عظیم در رویکرد هنری ایرانیان خاصه در حوزه نقاشی بود. آغاز حرکت او به سال ۱۳۲۸ و زمانی باز می‌گردد که وی پس از اخذ درجه دکتری هنرهای تجسمی از دانشکده بوزار پاریس به ایران باز گشته و تصمیم می‌گیرد به همراه همفکرانش انجمنی به نام «خروس جنگی» را تأسیس نماید. انجمنی که تمام اهداف و رویکردش در شعری از فرخی سیستانی خلاصه می‌شود: فسانه گشت و کهن شد حدیث اسکندر / سخن نو آر که نو را حلاوتی است دگر. شعری که بعنوان شعار انجمن نیز برگزیده می‌شود.

ضیاءپور در سال ۱۳۲۷ نظریه‌ای را با عنوان «لغو نظریه‌های مکاتب گذشته و معاصر از پریمیتیو تا سوررآلیسم» ارائه می‌نماید که در کنار «خروس جنگی» پایه‌های حرکت رو به جلویش را در سال‌های بعد رقم می‌زنند. ضیاءپور در کنار نظریه پردازی، خود نقاشی چیره دست بود و از وی بعنوان «پدر نقاشی مدرن ایران» یاد می‌شود. از او آثار متعددی نیز به جای مانده است که عمده آنها در موزه هنرهای معاصر تهران و بعنوان گنجینه‌های ملی نگهداری می‌شوند. 

عشق و علاقه ضیاءپور به فرهنگ ایرانی باعث شد که وی در حوزه مردم شناسی و خاصه پوشاک ایرانیان با ارائه مقالات، سخنرانی‌ها و تألیفات گوناگون بعنوان یکی از پیشکسوتان مردم شناسی ایران نیز شناخته شود. کتاب‌هایش که بعنوان کتب مرجع در دانشگاه‌های داخل و خارج از ایران تدریس می‌شوند، حاصل سالها پژوهش وی و سفرهای طولانی‌اش به اقصی نقاط ایران و زندگی با عشایر است. 

و در نهایت، هفده سال پیش در ۳۰ آذر ماه ۱۳۷۸، جلیل ضیاءپور، پدر نقاشی مدرن ایران، پس از سالها فعالیت و تأثیرگذاری در هنر و فرهنگ ایران‌زمین، در شب یلدایی تلخ و طولانی، از میان ما رفت و در قطعه هنرمندان بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شد.

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.

این خبر از کانال برای شما انتخاب شده است.